505-929-389 ogrodygrass@gmail.com

Drzewa i krzewy w jesiennym ogrodzie

Drzewa i krzewy w jesiennym ogrodzie

Ogród powinien być ozdobny przez cały rok. Wiosną i latem zdobią go różnego rodzaju rośliny kwitnące, jesienią natomiast niewiele z nich pozostaje ozdobnych. Może warto wtedy pomyśleć o bardziej nieoczywistych ozdobach jesiennego ogrodu, jakim są liście na drzewach i krzewach.

Zmieniające barwę od ciepłych, jaskrawych żółci, po głębokie czerwienie i brązy liście są bardzo efemeryczną, ale jakże spektakularną przemianą ogrodu. Mamy w Polsce bardzo dogodny klimat dla tworzenia jesiennych kompozycji z drzew i krzewów. Jesień, zwłaszcza w ostatnich latach, jest długa i ciepła. Sprzyja to stopniowemu przebarwianiu się liści, które pozostają długo i opadają powoli. Występuje duża różnorodność w sposobie zmiany barwy liści. Możemy wybierać z ogromnej ilości gatunków i odmian. Istnieje wiele kultywarów, których piękno jest ukryte. Hodowcy wprowadzają na rynek co raz to nowe odmiany, początkowo niewyróżniające się niczym szczególnym, lecz pod koniec lata i jesienią stają się prawdziwymi klejnotami w ogrodowej kolekcji.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj jesiony, klony czy lipy.

Wiele amerykańskich gatunków drzew raczy nasze oczy prawdziwym spektaklem feerii barw. Czerwono przebarwiający się dąb błotny, czerwony czy szkarłatny, występujący w wielu odmianach, nadających się także do nawet niewielkich ogrodów i na tarasy. Nasze rodzime lipy złocące się w promieniach słońca i oczywiście cała gama gatunków i odmian klonów, bardzo zróżnicowana pod względem pokroju, wielkości, kształtu i koloru liści. Z krzewów natomiast warta wykorzystania jest trzmielina oskrzydlona o wyjątkowo mocnym karminowym kolorze jesiennych liści czy popularna kalina. Niezależnie od wybranych gatunków bardzo ważne jest stanowisko, na którym okaz rośnie. Nasłonecznione miejsca są bardziej porządne dla roślin przebarwiających się, ich kolory są wówczas bardziej nasycone i roślina przebarwia się równomierniej. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy zajmują się usługami takimi jak pielęgnacja ogrodów otwock sprawdź naszą ofertę.

Warto sobie uzmysłowić, że pozostające po tym jesiennym spektaklu liście, nie są utrapieniem, ale skarbem. Można je umieszczać na kompostowniku czy na kupce w rogu ogrodu, a za jakiś czas staną się bardzo dobrym nawozem, bogatym w wiele cennych i potrzebnych rośliną składników.