505-929-389 ogrodygrass@gmail.com

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik – to pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Wbrew pozorom posiadanie pięknego, równego, zielonego trawnika to nie jest łatwe zadanie. O ile większość uważa, że trawnik z rolki to najwygodniejszy sposób na piękną trawę przed domem (i mają rację) to zapominają, że bez odpowiedniego zaopiekowania się trawnikiem, po roku lub po dwóch nie będzie on już przypominał siebie w momencie wyłożenia.

Przygotowanie gruntu

Przygotowanie do rozłożenia trawnika z rolki nie różni się zbytnio od siania zwykłej trawy. Ziemia powinna mieć pH 5,5-6,5. Podłoże należy idealnie wyrównać, wygrabić, pozbierać wszelkie kamienie, korzenie czy chwasty. Jeśli gleba jest zbyt gliniasta to warto ją troszkę rozdrobnić luźną ziemią lub piaskiem. Popełnione błędy w przygotowaniu gruntu mogą w przyszłości sprawić wiele problemów przy utrzymaniu trawnika. Zakładanie trawników samo w sobie nie jest trudnym zadaniem, jedynie pracochłonnym i właśnie najważniejszą jego częścią jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod trawnik.

Podlewanie

Kluczową kwestią jest oczywiście podlewanie. Teoretycznie mieszkamy w dobrym klimacie, nie jest zbyt gorąco, jest słońce, padają deszcze. Jednak często zdarzają się dni a nawet tygodnie bez deszczu. Jak wtedy podlewać trawnik? Wbrew pozorom nie jest dobrym pomysłem codziennie (lub nawet 2 razy dziennie) lekkie zmoczenie trawnika. Dużo lepszym pomysłem będzie podlanie trawnika co 2-3 dni, ale za to sporą ilością wody. Dobrze podlany trawnik jest wtedy, kiedy przeznaczymy na metr kwadratowy około 10 litrów wody. Dopiero w takim przypadku wilgoć ma szansę wsiąknąć do głębszych warstw gleby.

Jest również inny aspekt. Ukorzenienie trawy znacznie lepiej rozwija się, kiedy jest ona rzadziej podlewana. Codziennie podlewanie dostarcza trawnikowi wystarczającą ilość wody, przez co system korzeni się nie rozwija tak, jak to być powinno. Podlewanie co 3 dni umocni ukorzenienie, a co za tym idzie trawnik będzie odporniejszy na warunki atmosferyczne i będzie po prostu lepiej wyglądał.

Nawożenie

Kolejnym ważnym elementem dbania o trawnik jest jego nawożenie. Na wiosnę warto zadbać o nawóz z dużą ilością azotu. Wspiera on rozrost trawy, dzięki czemu wszelkie braki oraz miejsca rzadszej trawy szybko się wypełnią. Do nawożenia można używać uniwersalnych specyfików dostępnych w sklepach ogrodniczych lub konstruować je samemu, jednak dla niewprawionych ogrodników lepszą opcją będzie skorzystanie jednak z gotowych nawozów.

Nawozy występują w formie płynnej oraz granulowanej, ich konsystencja nie ma wpływu na jakość nawozu, jednak wpływa na wygodę jego rozprowadzanie. Jeśli posiadasz specjalny wózek do nawożenia trawy, to dobrą opcją będzie na pewno wykorzystanie granulowanych nawozów do trawników. Nawożenie trawy powinno wykonywać się w pochmurne dni, by gorące słońce nie nagrzało trawnika z nawozem – istnieje wtedy ryzyko niewielkich wypaleń trawy. Przed nawożeniem warto jest również trawę skosić.

Zachowanie tych 3 zasad pozwoli już na samodzielne posiadanie trawnika bez pomocy firm ogrodniczych. Dbanie o ładny trawnik wcale nie musi być skomplikowane, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.