Tuja inaczej zwana żywotnikiem to bardzo popularna roślina ogrodowa. Jest tak bardzo chętnie wybierana przez to, że charakteryzuje się niezbyt dużymi wymaganiami, łatwością w uprawie i pielęgnacji. Tuje są bardzo funkcjonalne jak i też są bardzo dobrą dekoracją do ogrodu. Najchętniej wybieranymi odmianami są Szmaragd i Brabant. I choć uchodzą za rośliny bardzo łatwe w utrzymaniu to warto znać kilka wskazówek, które sprawią, że nasze żywotniki będą jeszcze piękniejsze. Oto kilka z nich. Oczywiście, aby należycie dbać o tuje musimy je najpierw posadzić.
Najlepszy czas na sadzenie żywotników to wiosna, dni są cieplejsze, a nasze krzewy nie przemarzną.
Jeżeli sadzisz tuje latem uważaj, aby nie uległy one przesuszeniu. Pamiętaj o regularnym i obfitym podlewaniu, natomiast jeśli sadzisz tuje jesienią, to ważne jest, aby dokonać tego najpóźniej w pierwszej połowie października, aby zdążyły się ukorzenić. Niestety ich późne posadzenie może sprawić, że przemarzną.
Przed sadzeniem musimy również przygotować odpowiednio ziemię, aby usunąć z niej chwasty. Po czym musimy wykopać dołek (dwa razy większy od bryły korzeniowej), a na jego dnie umieścić bogatą w minerały ziemię, nawóz lub korę, oraz obficie podlać, kolejno w dołku umieszczamy tuje, pamiętając, aby była umieszczona w ziemi na tej samej wysokości co w doniczce. Ziemię możemy udeptać lub dosypać jej troszkę więcej. Żywotniki najlepiej czują się w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym, natomiast nie lubią być przesadzane.
Jak więc sprawić, aby nasze tuje rosły bujnie i szybko?
Tajemnica tkwi w dobrym posadzeniu, regularnym podlewaniu i nawożeniu. Żywotniki najlepiej czują się w glebie o kwaśnym odczynie. Największą zaletą żywotników jest odporność na szkodniki i choroby. Tuja uwielbia być podlewana. Niestety wiele osób popełnia błąd, bowiem za rzadko podlewa tuje, co sprawia, że tuje ulegają żółknięciu lub brązowieniu, dlatego warto zapewnić żywotnikom optymalny poziom nawodnienia. Ilość potrzebnej wody uzależniona jest od gleby, miejsca posadzenia oraz ekspozycji na słońce. Jednak mam dobrą wiadomość można samemu sprawdzić czy gleba jest nawodniona, wystarczy włożyć palec w ziemię, a po jego wyjęciu powinien być wilgotny, a w dołku nie powinien zbierać się nadmiar wody.
Tuje od czasu do czasu należy przyciąć. Częstotliwość tej czynności zależy od ich odmiany oraz przeznaczenia, tak więc tuje przeznaczone na rzeźby ogrodowe powinny być przycinane 2 lub 3 razy w roku, również żywopłot należy przycinać regularnie. Zupełnie odmienna sytuacja jest w przypadku tui wolnorosnących, które wymagają dużo rzadszego przycinania. Najlepszy czas do ich przycinania to od końca marca do sierpnia. Należy również obalić mit o jak najczęstszym przycinaniu tui, bowiem ich częste przycinanie może doprowadzić do zdrewnienia młodych gałązek.