505-929-389 ogrodygrass@gmail.com

Jak wybrać dobrą kosiarkę do zarośli? Pożegnaj się z chwastami!

Jak wybrać dobrą kosiarkę do zarośli? Pożegnaj się z chwastami!

Kosiarka jest niezbędnym narzędziem w każdym ogrodzie, w każdym dzikim środowisku. Nie tylko usuwają chwasty, ale także przywracają krzewom światło, poszerzając dostępną przestrzeń. Podkreślają one piękno krajobrazu i, krótko mówiąc, odzyskują swoje miejsce w ogrodzie. Są one również sprzymierzeńcami w oczyszczaniu wzgórz, działek, zagajników i innych środowisk, które mogą być zarośnięte chwastami.

Dla każdego ogrodu znajdzie się odpowiednia kosa, więc czy szukasz niedrogiego, wysokiej jakości modelu, który spełni Twoje oczekiwania? Nic nie powinno być pozostawione przypadkowi: od typu silnika i głowicy. Nawet transmisja, wydajność i ergonomia tego narzędzia.

Kosiarka elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa?

Pół wieku innowacji wzbogaciło sektor kos spalinowych o różne jednostki napędowe: elektryczne, benzynowe i akumulatorowe. Kosiarki elektryczne są bardziej ekonomiczne niż kosy spalinowe, ale nie posiadają dużej mocy. Mimo to oferują zadowalającą wydajność w małych i średnich ogrodach oraz ogrodach prywatnych, nie zanieczyszczając środowiska. Mają maksymalną autonomię, mimo kłopotliwego uzależnienia od kabli i przedłużaczy, które ograniczają mobilność.

Tradycyjne, ale skuteczne kosiarki spalinowe są nadal preferowanym wyborem w przypadku dużych powierzchni. Przewyższające mocą i mobilnością modele elektryczne, nadają się do szerokiego zakresu zastosowań, od koszenia trawy i podszycia po karczowanie wzgórz i działek. Modele benzynowe mają jednak pewną słabość: zasięg, który jest ograniczony do jednego zbiornika paliwa. Chociaż dwusuwy są bardziej przystępne cenowo, czterosuwy generują mniej hałasu i wibracji.

Ważna jest głowica: żyłka czy dysk?

Kosiarki do zarośli są również klasyfikowane według głowicy kosiarki. Nylonowe podkaszarki żyłkowe umożliwiają szybkie i efektywne przycinanie trawy i chwastów. Mogą być wyposażone w dwa do czterech przewodów, których konstrukcja zależy od potrzeb: (1) w kształcie gwiazdy, do usuwania wysokich chwastów i zarośli; (2) kwadratowe, które są najgłośniejsze, ale mogą wycinać nawet najbardziej uporczywe chwasty; oraz (3) okrągłe, najbardziej powszechne i ograniczone, odpowiednie tylko do usuwania niskiej roślinności. Oprócz jego konstrukcji, grubość drutu nylonowego musi być dostosowana do wymagań wykonywanej pracy.

Z kolei kosiarki z głowicami dyskowymi są bardziej odpowiednie do gęstej roślinności (zarośla, trzciny, trzcinowiska, małe krzewy itp.). Wykonane ze stali głowice mają zazwyczaj od 3 do 4 ostrych zębów dla lepszego usuwania najtrudniejszego podszycia.

Wielofunkcyjna czy dedykowana?

Zastanów się, do czego będziesz używać tego narzędzia. Większość konsumentów preferuje kosiarki wielofunkcyjne, które mogą być wykorzystywane do wielu różnych zadań, takich jak porządkowanie zaniedbanego ogrodu lub po prostu usuwanie chwastów, które mnożą się na działkach i w domach.

Specjalizacja wnosi jednak do tych narzędzi wartość dodaną. Zaprojektowane do konkretnych zadań kosiarki do zarośli oferują najwyższą wydajność. Czy będziesz ich używać tylko do przycinania wysokości trawnika? W takim razie wybierz model przeznaczony specjalnie do trawy, a może planujesz oczyścić wzgórze z zarośli i trzciny? Kosiarka dostosowana do tej roślinności spełni oczekiwania.

Przekładnia elastyczna czy sztywna?

Ważnym elementem jest przekładnia — czyli metalowy pręt, rura lub wał, na którym opiera się i buduje każda kosa. Istnieją dwa rodzaje: elastyczne i sztywne. Elastyczne modele transmisyjne charakteryzują się niską ceną i małą opornością. Zazwyczaj są one kupowane w połączeniu z silnikami o ograniczonej mocy lub pojemności skokowej. Ten typ przekładni, zalecany do użytku domowego, jest wbudowany w większość tanich i dobrych kos spalinowych dostępnych na rynku.