Każdy z nas chciałby cieszyć się soczystą zielenią traw przed domem. Trawnik na działce spełnia kilka podstawowych funkcji: użytkową, zdrowotną, ekologiczną i estetyczną. Jednak jego utrzymanie nie ogranicza się jedynie do posiania wybranego gatunku lub mieszanki traw i koszenia raz na dwa tygodnie. Aby trawnik zawsze prezentował się tak, jak tego oczekujemy, musimy włożyć trochę więcej pracy i spełnić jego wymagania.
Trawy gazonowe, czyli służące do zakładania trawników, aby krzewiły się prawidłowo, muszą być regularnie koszone. Jest to impuls dla roślin, aby wytwarzały więcej liści, prowadzący do powstania jednolitego, zielonego dywanu. Aby proces ten od początku przebiegał prawidłowo, potrzebna jest odpowiednia pogoda wczesną wiosną i w drugiej połowie lata — to wtedy występują dwa okresy nasilonego krzewienia. Na pogodę jako taką nie mamy jednak dużego wpływu, dlatego warto zadbać o kolejny, czyli wymagania wodne. W skali sezonu wegetacyjnego trawnik wymaga około 500 mm wody na metr kwadratowy. Średnia opadów w półroczu letnim wynosi około 350-400 mm. Wydaje się, że jest to spora ilość, jednak weźmy pod uwagę, że w ostatnich latach w okresie letnim przeważają susze. Dlatego tak ważne jest dodatkowe nawadnianie.
Kolejnym elementem ważnym dla utrzymania trawnika na działce w dobrej formie są wymagania świetlne.
Dla większości traw optymalne jest naświetlenie przez co najmniej połowę dnia. Przy niedoborze światła, gatunki posianych przez nas traw mogą być wypierane przez inne rośliny, np. mchy, a z kolei nadmiar światła powoduje wysuszenie i stopniowe zamieranie. W tej sytuacji są dwa rozwiązania. Pierwsze polega na nasadzeniu drzew w obrębie trawnika tak, aby częściowo zacieniały trawnik. Drugie polega na wyborze takich gatunków traw, które są odporne na intensywne promieniowanie słoneczne przez większą część dnia.
Jeszcze przed przystąpieniem do projektowania ogrodu i trawnika, należy określić rodzaj gleby, na którym przyjdzie nam sadzić rośliny. Trawniki można z powodzeniem zakładać na większości gleb mineralnych, choć na podłożu gliniastym lub piaskowym może być to utrudnione. Na szczęście, system korzeniowy traw jest dość płytki, więc wystarczy dokładne zmieszanie wierzchniej warstwy z odpowiednią domieszką (w celu zwiększenia jej pojemności wodnej lub rozluźnienia gleby). Gleby lekkie i średnie powinny mieć odczyn pH 5, 5-6, 5, a cięższe i organiczno-mineralne może być o 0, 5 niższy.
Trawnik na działce spełnia wiele funkcji.
Z pewnością dodaje uroku i nawet w upalne dni sprawia, że czujemy się bardziej orzeźwieni i łatwiej jest nam odpocząć. Warto zadbać o spełnienie przynajmniej tych wymogów, na które mamy wpływ, aby cieszyć się soczystą zielenią przez wiele miesięcy.