505-929-389 ogrodygrass@gmail.com

Jak usunąć plamy po pracach ogrodowych?

Jak usunąć plamy po pracach ogrodowych?

Nie sposób się przed plamami uchronić, kiedy klęczymy na trawie czy używamy zardzewiałych, metalowych narzędzi. Na szczęście z pomocą przychodzą nam skuteczne domowe sposoby. Metodę jednak trzeba dobrać do rodzaju plamy. Metodę jednak należy dobrać do rodzaju plamy. Poznajmy więc metody usunięcia takich oto plam:

Z rdzy – działajmy jak najszybciej.

Im dłużej rdza jest na materiale, tym trudniej ją usunąć. Taki ślad posmarujmy połówką cytryny i do razu wypierzmy. Możemy też namoczyć tkaninę w occie. Na kolorowym materiale dobrze z taką plamą poradzi sobie proszek do pieczenia. Po prostu wetrzyjmy go w plamę. Następnie wypłuczmy pod bieżącą wodą i wypierzmy.

Z żywicy – świeżą plamę obłóżmy lodem.

Kiedy dobrze zastygnie, wykruszmy ją. Materiał zaś przetrzyjmy olejkiem herbacianym, który zadziała jak rozpuszczalnik. Potem przemyjmy plamę wodą z octem zmieszaną w proporcji 1:1 i upierzmy ubranie.

Z trawy – najczęściej pojawiają się plamy z trawy.

Na świeże zabrudzenie zastosujmy szare mydło. Potrzyjmy nim plamę. Odczekajmy kilkanaście minut czasu i spłuczmy letnią wodą. Jeśli to nie poskutkuje, namoczmy zaplamione ubranie w zimnej wodzie (nie w cieplej, bo utrwalimy plamę). Wyjmijmy i wykręćmy. Następnie zmieszajmy w równych proporcjach wodę i spirytus. Zamoczmy w roztworze bawełnianą szmatkę i delikatnie przetrzyjmy plamę. Zostawmy na 10 minut i wypłuczmy w chłodnej wodzie. Ślady z trawy znikną też, jeśli zastosujemy na nie kwasek cytrynowy. Posypmy nim plamę i pocierajmy do momentu, aż zniknie. Potem wypłuczmy w letniej wodzie. Jeśli zaś zabrudzeniu uległ biały materiał, polejmy plamę wodą utlenioną. Po 20 minutach spłuczmy zimną wodą. Natomiast kiedy plama jest na dżinsach, usuńmy ją sokiem z cytryny i od razu wypłuczmy w ciepłej wodzie.

Z błota – nie działajmy w tym przypadku zbyt pochopnie.

Tutaj pośpiech nie jest wskazany. Odczekajmy do momentu, aż błoto zaschnie. Wówczas je wykruszy i przetrzyjmy miejsce po plamie miękką szmatką. Następnie polejmy je płynem do naczyń. Ubranie upierzmy. Uporczywą plamę natrzyjmy octem i wypłuczmy po 15 minutach czasu.

Dodatkowa uwaga – uważajmy na pyłek lilii, używany do barwienia tkanin. Strzepnijmy go z ubrania. Weźmy taśmę klejącą i połóżmy na pozostały na tkaninie pyłek. Przyklei się do niego. Zejdzie, kiedy oderwiemy taśmę. Jeśli poszukują Państwo profesjonalisty w swoim ogrodzie zapraszamy do sprawdzenia naszych usług w tym miejscu: https://ogrodygrass.pl/